Yemek Tarifleri

"lezzetçilere pratik yemek tarifleri"
yemek tarifleri
Yemek Tarifleri`nde 18 kategoride 1677 tarif bulunuyor.

yemek tarifleri Yemek Tarifleri
yemek tarifi Evde Yalnızım!
kolay yemek tarifleri Yeni Evlendim!
pratik yemek tarifleri Öğrenciyim Açım!
değişik yemek tarifleri Yeni Lezzetler Peşindeyim!
en güzel yemek tarifleri En Beğendiğiniz Tarifler
yemek tarifleri Yeni Eklenen Tarifler
yemek tarifi sitesi Şifalı Bitkiler

Yemek Kitabı & Yeni Evliler, Yalnız Yaşayanlar, Çalışanlar ve Öğrenciler İçin
Firdevs Altındaş
Beyaz Unsuz Şekersiz
Hamur İşleri
Arzu Aygen / Ülfet Aygen

Linkler
Yemek Yapma Oyunları
Anne Bebek

Sonbahar Sebzeleriyle Kalem Makarna

  Makarnalar


Malzemeler
• 500 gr. Kalem Makarna,
• 250 gr. sarı bal kabağı,
• 2 diş sarımsak,
• 2 orta boy soğan,
• 1 patlıcan,
• 250 gr. domates,
• 1 orta boy kırmızı biber,
• 75 ml. zeytinyağı,
• Tuz,
• Biber.

Tarif
Sebzelerin Hazırlanması:
Sarı bal kabaklarını, sap yerlerini kesip atarak doğrayın. Sarımsağı kıyın. Soğanları boyuna ikiye bölüp, ince ince doğrayın.

Patlıcanın sapını kesip atın ve boylamasına ikiye kesin. Patlıcan yarımlarını boylamasına dörde bölün ve enlemesine 1 cm. büyüklüğünde doğrayın. Kevgire koyup tuzlayın, acı suyunu salması için 30 dakika bekletin. Çalkalayıp kağıt havluyla kurulayın.

Domatesleri soyun, çekirdeklerini ayıklayın ve doğrayın. Biberi ayıklayın, çekirdeklerini çıkarın ve şerit şerit kesin.

Keskin bir bıçakla biberin sap bölümünü çepeçevre oyun. Sapı çevirerek özenle çekip, çekirdekleriyle birlikte dışarı çıkarın ve atın.

Biberi uzunlamasına ikiye kesin. İçinde kalan beyaz şeritleri kesip alın ve çekirdekleri ayıklayın. Akan soğuk su altında yıkayın ve kağıt havluyla kurulayın. Her biber yarısını önce boylamasına ikiye kesin daha sonra ince şeritlere dilimleyin.

Küçük bir bıçakla domateslerin sap bölümünü oyup, çıkarın. Alt bölümünün tam ortasına, yalnızca kabuğu kesecek biçimde çapraz iki çizik atın. Domatesleri kaynar su dolu bir tencerede kabukları çizdiğiniz yerde kıvrılana kadar, olgunluklarına göre 8-15 saniye bekletin. Delikli kepçeyle domatesleri tencereden çıkarıp, soğuk su dolu bir kaba koyun. Domatesleri soğuduğunda kurulayıp, kabuklarını soyun. Domatesleri enine ikiye kesin. Her yarımı hafifçe sıkarak çekirdeklerini çıkarın. Kalan çekirdekleri bıçağın ucuyla sıyırın.
Yarım domatesleri doğrama tahtasına kesik yanı alta gelecek biçimde dilimleyin. Dilimleri 90 derece döndürüp, yeniden dilimleyin.Domatesleri zar büyüklüğünde küp küp doğrayın.

Sosun Yapılması:
Zeytinyağının yarısını Çin tavasında kızdırın. Patlıcan parçalarını kahverengiye dönene kadar 3-5 dakika hızlı hızlı çevirerek kızartın. Gerekirse tavaya yağ ekleyin.

Kabakları patlıcanlarla birlikte kenara ayırın. Tavaya biraz daha yağ koyup, biber şeritlerini yumuşayana kadar kavuru, onları da kaseye alın.

Çin tavasında 15 ml. (1 çorba kaşığı) daha yağ kızdırın ve soğanları biraz kızarana kadar 2-3 dakika hızlı hızlı çevirerek kavurun.

Kızarttığınız bütün sebzeleri tavaya geri alın. Domates, sarımsak, tuz ve biber ekleyin. Hepsini güzelce karıştırın. Tavanın üzerini kapatıp, yumuşayana kadar 10-15 dakika pişirin. Tuz ve biber ayarı için tadına bakın. Sos pişerken makarnayı haşlayın.

Pişirilmesi ve Servis:
Büyük tencereye su doldurup, kaynatın ve 15 ml. (1 çorba kaşığı) tuz atın. Makarnayı dişe gelir kıvamda hafifçe yumuşayana kadar 5-8 dakika ya da ambalajındaki talimata göre, yapışmamaları için arada karıştırarak pişirin. Kevgire boşaltın, sıcak suyla çalkalayıp, iyice süzün.

Makarnayı tavaya aktarın ve sebzelerle karıştırın. Gerekiyorsa hafifçe ısıtın. Makarnayı ısıtılmış tabaklara bölüştürüp, sıcak sıcak ya da oda sıcaklığında sunun.

Tarif Sahibi: Anonim
Sonbahar Sebzeleriyle Kalem Makarna tarifi

Süresi : 60-70 dk.
Zorluk :
Puan : 4.85

Bu Tarife Puan Ver
Tarifi puanlayın
Yemek tarifi gönder

Tarifi Arkadaşına Gönder

Yemek tarifi yazdır Tarifi Yazdır
 
 

YemekTarifleri.gen.tr - Yemek Tarifleri | Pratik Yemek Tarifleri © 2004-2013 | Öneri Formu      Web Tasarım